Sıcağı Sıcağına

Okudum: Karışık - Sharon M. Draper


          İçimdeki Müzik'in yazarı Sharon M. Draper, bu sefer Karışık ile konuk oldu okuma zamanlarıma ve yine, yeniden, severek, çok ça da beğenerek okuttu kitabını bana.
          Arka kapağa bir göz atalım ve arka kapak söylesin kitabın hülasasını...
          "Anne ve bası boşanan on bir yaşındaki Isabella her hafta farklı bir hayat geçirmek zorunda.Annesi ile babası arasında bölünmüş olmak onun için sadece ev değiştirmek , farklı takma isimler kullanmak değil, aynı zamanda kimliğini değiştirmek demek.Yarı beyaz, yarı siyah olmak nasıl hissettirmeli?Yarının baban, diğer yarının ise annene ait olması...Sürekli yarım olarak görüldüğünde nasıl bir tam sayı olmayı başarabilirsin ki?
          İki ailenin bir araya gelmesi imkansız gibi gözükürken beklenmedik bir ırkçı saldırı Isabella'nın hayatını tamamen değiştirecek..."
          Bu kadarı yeterli aslında kitabı anlatmaya.Daha fazla teferruta girip te  merakınızı ve kitabı okuma zevkinizi öldürmeyeyim.
          Benim kitap hakkında düşündüklerime gelirsek...
          Bir kere konu harikulade.Okunmalı.Hele bir öğretmen mutlaka okumalı.Çünkü biz öğretmenlerin sınıfta çok sık karşılaşabileceği bir aile durumunu anlatıyor:Bölünmüş aile, arada kalan çocuk, yeni hayatlar.Kitabı okuırken, sürekli öğretmenlik hayatım boyunca sınıfımda karşılaştığım, yaşadığım durumlarla bağlantı kurarken buldum kendimi.Birçok yerde, aha dedim, işte ben bunu yaşadım.
          Kitabın azarı Sharon M. Draper'in anlatımı tatlı mı tatlı, Isabelle'nın dilinden öyle güzel anlatyor ki...Aslında anlatıyor da denemez.Isabella siz oluyorsunuz ve yaşıyorsunuz adeta.Kurgu, olayların sırası...Sade ve anlaşılır, kafamı bulandırmıyor.Seviyorum bu tür anlatımı.
          Ben her zaman derim ki, yabancı dilde yazılmış bir kitabı okutan aslın İçimdeki Müzikda çevirmendir.Okutamayan da...Ama bu kitabın çevirmeni, Gizem Şakar, öyle güzel bir iş çıkarmış ki, kendisine şapka çıkardım.Oderce beğendim ve zevkle okudum kitabı.Teşekkürler.
          Sonuç olarak, okunma listesine kaydedilmesi gereken bir roman Karışık.Özellikle ortaokul seviyesindeki öğrencilerin de rahatlıkla okuyup anlayabileceğini düşünüyorum.Aslında yediden yetmişe...Okumanızı tavsiye ederim.

Hiç yorum yok