Sıcağı Sıcağına

Okudum: Takıntı-Peter James

         
          Bir Peter James romanı, Takıntı bu yazımın konuğu.Peter James, romanları çok satan ve oldukça fazla dile çevrilen bir yazar.(Kitabın arka sayfasından: 11 milyonun üzerinde satış ve 34 dile çeviri.)
          Takıntı, Koridor yayınlarından çıkmış, 502 sayfalık, Fatma Esra Güçlü tarafından çevirisi yapılmış bir polisiye roman.Okuturup saatlerce uzun okumalar yapamadığım için, tamamını okumak biraz zamanımı aldı.
          Kitap hakkında biraz bilgi vermek adına, arka kapakta neler yazılmış bir bakalım...
          "Onu herkesten daha iyi tanıyor.Nerede yemek yediğini, hangi filmi izlediğini biliyor.
          Dışarıdan bakıldığında sıradan bir profil.Ancak büyük ses getirmesi beklenen Kralın sevgilisi filminde başrolü oynayacak ünlü yıldıznGaia'ya olan hayranlığı yüzünden tehlikeli sulara çekilince, saplantılı zihni ona sınırlarını ne kadar zorlayacağını bilmediği tuhaf bir oyun oynar, bu arada şehirdeki akıl almaz cinayetleri araştıran Sussex polisinin eline çok önemli kozlar verdiğinden habersizdir.
          Hem özel hayatında hem de dedektiflik kariyerinde bir dönüm noktası yaşayan Ror Grace, Gaia'yı korurken bir yandan da gözü dönmüş, esrarengiz birinin onu büyük bir sırra doğru sürükleyecek zekice hamlelerine nasıl karşılık vereceğini çözmeye çalışır.Tehlikenin nereden geldiği belirsiz, dengelerin her an değiştiği bir köşe kapmaca başlar."
          Romanla ilgili benim gözlemlerim...
          Roman, okurken özellikle ilk başlarda bana çok dağınık geldi.Çok fazla bölüm, çok fazla karakter.Bunların hepsi nasıl bir araya gelecek diye düşündüm bir süre.Ama geldi, hem de çok başarılı bir şekilde.Kitabın sonunda anladım ki, olayların gelişimi ve anlatımı için bu gerekliymiş.
          Kurgu ve anlatım ve olayların örgüsü çok güzel.Kitabın çevirmeni de buna katılınca, ortaya okuması zevk veren bir polisiye roman çıkmış.
          Kitabın sonunda çözülmesini beklediğim bazı şeyler çözülmeden kaldı sanki.Roy Grace'in on yıldır ortadan kaybolan karısı Sandy'nin ortaya çıkıp onun satılık olan evini satın almaya çalışması ve hamile sevgilisinin arabasına zarar vererek üzerine yazılar yazmasıyla başlayan olaylar zinciri bir sonuca bağlanmalıydı diye düşünüyorum.Benim aklıma takılı kaldı şahsen.
          Ve Amis Smallbone.Onunla ilgili olaylar ve başlangıçta Amerika'da başlayan olayların da sonuca ulaştırılması gerekmiyor muydu...Diye aklıma takıldı öyle.
          Sonuç olarak, çok söze ne hacet! Takıntı, özellikle de bu türü sevenler için zevkle okunacak bir polisiye roman olarak beğenimi kazandı.

Hiç yorum yok