Sıcağı Sıcağına

Okudum: Türklerin Büyükleri - Cansu Canan Özgen

         
          Yakın zamanda okuyup ta üzerinde düşüncelerimi belirtme fırsatı bulamadığım bir kitap, Türklerin Büyükleri bugünkü yazımın konuğu.
          Kitabın Yazarı Cansu Canan Özgen.Kendisi gazateci, yazar ve sunucu.Yazarı ekranlardan biliyordum/tanıyordum; programlarını sürekli takip etmesem de.Açık söyleyeyim, aynı zamanda kitap yazdığını, hele tarihçi ve gazeteci kimliğini, tarihle ilgili, röportajlardan oluşan bu kitabını alıp okumasaydım hiç bilemeyecektim!Öğrenmiş oldum.İyi ki de öğrenmişim...
          Türklerin Büyükleri kitabı, Türklerin tarihinde önemli roller oynamış tarihi şahsiyetleri ele alıyor.Her bir şahsiyeti yine Türkiye'nin önemli tarihçilerinden/akademisyenlerinden  biri anlatıyor:Bilge Kağan/Ahmet taşağıl, Nizamülmülk/Erkan Göksu, Sultan Alp Arslan/Cihan Piyadeoğlu, Emir Timur/Mustafa Alican, Barbaros Hayreddin PaşaEmrah Safa Gürkan, Kanuni Sultan Süleyman/Feridun M. Emecan, Sultan II. Abdülhamid/Necmettin Alkan ve Mustafa Kemal Atatürk/İlber Ortaylı.Kitabın deyişiyle "Orta Asya'nın bozkırlarından Avrupa'nın kapılarına, Hunlar'dan Osmanlı'ya, Kanuni'den Atatürk'e Türk tarihinin önemli çağları, imparatorlukları ve komutanları..."
          Kitap, röportaj tekniğiyle hazırlanmış.Yazarın soruları ve röportaj veren tarihçilerin/akademisyenlerin anlatımı gayet rahat ve anlaşılır nitelikte, okuyucuyu hiç yormuyor ve sıkmıyor.Bu da kitabın rahatlıkla okunmasını sağlıyor.
          Kitabı okuduktan sonra, kitapta sözü edilen tarihi şahsiyetler hakkında çeşitli kitaplar okumama rağmen, okuduğum bu kitaptan da önemli bilgiler edindğim ve bana önemli bir katkı sağladığı sonucuna rahatlıkla varabiliyorum.
          Kitabın "Sunuş" kısmından önce kendileriyle röportaj yapılan tarihçiler/akademisyenler hakkında kısa bilgilendirmeler yapılan bir bölümün olması, onların hakkında okumadan önce bilgimiz olmasını sağlıyor, ki bu da kendilerini henüz tanımayan bir okuyucu için önemli bir kaynak olarak düşünülmüş hoş bir ayrıntı.
          Kitabı okurken insanın aklına "Neden kitapta sadece bu kadarı var?" sorusu gelmiyor değil.Ancak tarihimiz o kadar önemli kişilerle dolu ki, kimi hangi kitaba sığdıracaksın, hangi birini ayıracaksın!...İnşallah başka çalışmalara...

Hiç yorum yok