Sıcağı Sıcağına

Okudum: Paket-Sebastian Fitzek

         
          Bu yazıma, Sebastian Fitzek'in Paket isimli psikolojik gerilim romanı konuk oluyor.Sevdiğim bir tür.Sevdiğim bir yazar...Demek isterdim, ama yeni tanıştığım bir yazar demem daha doğru olur.Şundan kesinlikle eminim ki, seveceğim bir yazar olarak ilk kitabıyla bende bu izlenimi bıraktı.
          Sebastian Fitzek'in Paket romanı, son zamanlarda okuduğum, Simon Bectett'in Hunter serisinden sonra, en iyi psikolojik gerilim romanı oldu.Kesin ve net!
         Sebastian Fitzek, Alman bir yazar.Gazeteci aynı zamanda.Kitabı okuduktan sonra edindiğim izlenim, kesinlikle insan psikolojisini çok iyi biliyor olduğu.İnsanların ruh hallerini, içinde bulundukları psikolojiyi öyle güzel betimlemelerle yansıtıyor ki, hayran olmamak mümkün değil.
          Kitap ilk başlarda şöyle biraz sallana sallana başlıyor.İnsanı içine almakta zorlanacakmış gibi görünürken, birdenbire kendine çekmeye başlıyor ve gerim gerim geriyor.Bunun yanında merak had safhalara ulaşıyor ve gerçekten elinden bırakmak mümkün olmuyor.
          Roman, olayları öncesi ve şu anki yaşanılan durumuyla çok güzel bir şekilde açıklıyor.Anlamakta zorluk çekmiyorsunuz.Bunda çevirmenin büyük bir başarısı ve rolü var, Alman Dili ve Edebiyatı okumuş olan bana göre.Bu arada çevirmen Fulya Aydınoğulları, değinmeden geçmeyeleim.
          Romanın karakterleri arasında bir de Türk var, Salim Yağcı.Postacı.Bir ara ondan da şüphelenmedim değil.Neyse ki, yüzümüzü kara çıkartmadı. :)
          Paket'in temposu çok iyi.Hiç düşmüyor baştan sona müthiş bir şekilde devam ediyor.Okuyucu da bu tempoya uyunca, lezzeine doyulmayan bir kitap çıkıyor ortaya.
          Paket, yanıltmacalarla dolu.Hiçbir tahmininizin, bir müddet sonra tutarlı olmadığını görüyorsunuz.Zeka ürünü kurgulamalar var.
          Kitabı bitirdikten sonra, Sebastian Fitzek ile geç tanışmış olduğum için hayıflandım.Sevdiğim bir türün başarılı bir yazarı olarak daha önce tanımalıydım diye düşündüm.
          Çok geç kalmış sayılmam!
          Sonuç olarak, psikolojik gerilim türünden hoşlanıyorsanız, meraklıysanız, gerilmek sizin için sorun olmayacaksa ve kitabın müthiş temposu sizi yormayacaksa, kesinlikle Sebastian Fitzek'e bir şans vermelisiniz.Pişman olmayacaksınız.
         

Hiç yorum yok