Sıcağı Sıcağına

Okudum: Öğretmenim Bir Bakar Mısın?-Doğan Cüceloğlu

 
          Masamda Doğan Cüceloğlu'nun 'Öğretmenim Bir Bakar mısın?' isimli kitabı duruyor.Yeni bitirdim.Meslekte 25. yılını çalışan(ücretli öğretmenlik yıllarım hariç) bir öğretmen olarak şunu çok net söyleyebilirim:Bu kitap bana, öğretmenliği(mi) yeniden den değerlendirmeyi, öğretmenliğe yeniden ve bambaşka bir açıdan bakmamı sağladı.
          Bu kitabı her öğretmen mutlaka okumalı.Yaş sınırı olmadan hem de.Hem değerli bilim adamı/eğitimci Doğan Cüceloğlu'nun değerli düşünceleri ve önerileri, hem de ona mektup yazarak kitaba katkıda bulunan her kesimden insanın(öğretmen, veli, öğrenci...) yaşadıkları ve anlattıklarıyla örülmüş bu kitap, kişiye oturup kendini yeniden ele alma, değerlendirme açısından büyük bir fırsat sunuyor.
          Yeniden öğrendiğimi hissettim.Öğrencilerime belki de hiç bakmayı denemediğim farklı açılardan bakmam gerektiğini öğrendim.Mesleğimi, yer yer insanlığımı sorguladım.Hikayelerden hareketle 'acaba' ile başlayan sorularıma cevap aradım.Kendimi değerlendirdim.En nihayetinde, kendime yeniden bir yol çizdim.Kitabın yazarının tanımladığı kavramlar arasında (Denetim Odaklı Korku Kültürü, Gelişim Odaklı Değerler Kültürü, Geliştiren Öğretmen, Kalıplayan Öğretmen...) arasında kendimi aradım.Yer yer buldum, yer yer bulamadım.Sonuç ne olursa olsun:Eğitime, okula, velive, öğrencilerime, meslektaşlarıma... Çok daha farklı bir gözle bakmamı sağladı bu kitap.
          Yalnız, kitabı okurken düşünmeden edemediğim yerler de olmadı değil: "İyi, güzel, hoş döylüyorsun da sayın Hocam, bu dediklerinin bazılarını sahada uygulamak zaman zaman o kadar zor oluyor ki!"Sonra, onunla ilintili bir mektup, hemen düşüncemi değiştirmeme sebep oldu.Meğer böyle bir kitabı okumaya ihtiyacım varmış kendi adıma.Teşekkürler sevgili Hocam!
          Sevgili meslektaşlarım!Bu kitabı mutlaka okuyun.Hatta, sevgili veliler, siz de okuyun.Bakın/bakalım biz öğretmenliğin neresindeyiz.Dışarıdan bakan gözler acaba bizi nasıl görüyor?Cevapların bu kitapta olduğunu bilin.
          Eğer bu kitabın yazılmış olduğunu bilseydim(kendi adıma duymamış olmam yazık ve kayıp olmuş), benim de söyleyeceklerim olurdu, naçizane.Bunu isterdim.Bir dahaki sefere diyorum inşallah.Hatta ben bu kitabı okumakta geç bile kalmışım.
          'Öğretmenim Bir Bakar mısın?' kitabıyla bana bir ışık tutup. yürüyeceğim yolumda bundan sonra, daha güçlü ve kararlı bir şekilde yürüme azmi veren sayın Hocam Doğan Cüceloğlu'na ve kitabına katkıda bulunan her mektup sahibine teşekkürler.

Hiç yorum yok