Sıcağı Sıcağına

Okudum: Kuruluş Osman-Ufuk Tufan

          Bu yazımda bahsi geçen kitap "Kuruluş Osman" olacak. Bir roman; tarihi bir roman.Yazarı Ufuk Tufan.Kitabın kapağında, hemen kitabın adının altında şöyle diyor: "Devletini Adalet Ve Oğuz Töresi Üzerine Kuran Osman Gazi'nin Romanı".
          Evet, adından da anlaşılacağı üzere, bu roman Osmanlı Deveti'nin kurucusu Osman Gazi'yi ve onun devletleşme yolundaki adımlarını ve mücadeleesini krolnolojik bir edayla okuyucusuyla buluşturuyor.Bunu yaparken çok fazla detaylandırmadan, dozunda, olayları kurgulayarak sıralıyor.Anlatımı güzel ve kolay anlaşılır.Okuyucusunu yormadan cümleleri ve de olayları anlaşılabilir kılıyor.
          Kitabın başında, kapağın altına yerleştirilmiş ve renkli basılmış bir Kayı sembolü, Osmanlı bayrağı, Osman Gazi'nin seceresi ile birlikte iki sayfaya yerleştirilmiş olarak "Ertuğrul Bey'in Vefatında Kayı Aşireti Sınırları(1281), Osman Gazi'nin Vefatında Osmanlı Devleti Sınırları(1326)" haritası bulunuyor ki, bana göre çok ince düşünülmüş bir detay.Daha romanı okumadan ufak bir ön bilgi niteliği taşıması da ayrı bir güzellik.
         Bundan önce de Beyazıt Akman'ın "Osman" isimli iki ciltlik romanının okumuştum.Şaşırtıcı derecede her iki romandaki temel olayların(kurgu farklı elbette) birbiriyle örtüştüğünü gördüm.Zaten kitabın sonundaki Kaynakça bölümüne bakınca, (tıpkı Osman romanında olduğu gibi) kitap için harcanan emeği görebilmek ve anlayabilmek çok ta zor değil.
          Bendeki, kitabın ilk baskısı.10.000adet basılmış ilk basımda.Daha nice basımlarla bu romanın okuyucusuyla buluşması temennisiyle yazımı bitiriyorum.

Hiç yorum yok