Sıcağı Sıcağına

Okudum: İçimdeki Müzik-Sharon M. Draper

         
          Bu yazımda sizleri Melody ile tanıştıracağım.Melody kim mi?Melody, İçimdeki Müzik isimli romanın kocaman yürekli kahramanı.
          Evet, yazıma girişimden de anlayacağınız üzere, bugünkü kitap köşemizde İçimdeki Müzik var.Bir öğretmenin mutlaka okuması gerektiğini düşündüğüm; esasen sadece bir öğretmenin değil, her yaş ve her kesimden kişinin okuyabileceği, empati kurabileceği bir roman.Bir eğitimci olarak, Melody ve Melody gibi bireylere bakış açımı değiştirdi kökten değiştirdi benim.Onların dünyasını anlamam konusunda önümde bambaşka ufuklar açtı.
          Melody'yi tanıyalım biraz o halde.Melody 11 yaşında.Hastalığının adı Spastik ikili kuadripleji, yani beyin felci.Konuşamıyor.Yürüyemiyor.Kendi başına tuvalete gidemiyor.Kendi başına yemek yiyemiyor.Yani kendi başına hareket edemiyor...O çok, çok özel bir çocuk.Çok özel bir kız.Okulun en zekisidir; kimseler bilmiyor.Daha da kötüsü, bunu kimselere ispat edemiyor olması.Herkese kendini kanıtlamalı, ama nasıl olacak bu iş?İşte bu roman, Melody'nin kendini kanıtlama çabasının sonucudur.Melody'nin engellerine rağmen dış dünyaya adapte olma çabası, ailesi dışında insanlarla olan ilişkileri... Sonuna kadar takdiri hak ediyor.
          İçimdeki Müzik, herkesin sıkılmadan okuyabileceği bir dille yazılmış ve gerçek bir yaşam öyküsünden doğmuş bir hikaye.
          Kitabın yazarı, Sharon M. Draper, İngiltere'nin saygın edebiyat ödüllerinden Coratta Scott King sahibi bir romancıdır.Melody'nin öyküsünü onun ağzından, onun dünyası ve bakış açısıyla öyle güzel anlatıyor ki, bu ödülü sonuna kadar hak ettiğini vurgularcasına...Melody'nin dünyasına girdiğinizde, onunla birlikte bazen hüzünleniyorsunuz, bazen karamsarlığa düşünüyorsunuz ama, yolculuğun tamamının umut dolu olduğunu görmeniz, sizin de onunla birlikte aynı duyguları yaşamanızı sağlıyor.Yani, siz de okuyucu olarak birer Melody olup çıkıyorsunuz roman boyunca.İçimdeki Müzik bana, sahip olduklarıma şükretmeyi öğretti.Ve, aslında ne büyük nimetlere sahip olup ta, değerini bilmediğimi!İtiraf ediyorum, kitabı okurken gözümün ıslandığı zamanlar hiç te az değildi.
          Bu yıl öğrencilerimle birlikte 4. sınıf olduk.Artık onların da Melody'yi anlayabileceklerini düşünüyorum.Onlara, bir dizi halinde bölüm bölüm bu kitabı okuyacağım.Umarım, onların da Melody gibi bireylerin de bizim hayatımızın içinde olmaları gerektiğini kavratabilir, onların özel olmakla birlikte, bizim dünyamızda birlikte ortak bir yaşam sürebilmemiz için bakış açılarında olumlu değişiklikler yapmayı başarabilirim.

Hiç yorum yok