Sıcağı Sıcağına

Okudum: 4.Maymun-J.D.Barker

        
          Biraz değişik geliyor ilk başta insana.Anlatımına alışmak biraz zaman alıyor.Alışınca da  elden bırakması çok zor.Sürükleyip götürüyor.        
          4. Maymun bir polisiye.Bir gerilim.Ama öyle bir kitap ki...Yer yer korkunç, yer yer ürkütücü.Yerine göre ürpertici; gerim gerim gerilmenize sebep olacak kadar.
          4. Maymun esasen bir seri katil romanı.Çok akılllı, aşırı kurnaz.Esasen ben burada kitabın yazarına hayran oluyorum.Öyle zekice kurgular ortaya koymuş ki, bazen nasıl ya, dediğim oldu.Bir de, bu roman biraz kanlıca, belki de biraz iğrenç.İnsanın okuduklarını hazmedebilmesi için sağlam bir mideye ihtiyacı var, ki bu bende mevcuttu, sorunsuzca okuyabildim.
          Bana göre 4. Maymun iki ayrı roman halinde bile yazılabilirmiş.Niye böyle söylüyorum?Çünkü bir taraftan yaşanan zaman diliminde olayların gelişimini takip ederken, gerekli olan yerlere seri katilimizin günlüğünü yerleştirmiş yazar.Günlük, başlı başına bir roman tadı verdi bana.Yani kendi başına okunacak kadar bir lezzeti var.Elbette, kitabın anlam kazanabilmesi için olaylarla paralel bir seyir takip ediyor Günlük.Baş kahramanımız Porter zaman buldukça okuyor.Günlüğü okudukça, seri katilimizin nasıl bu hale geldiğini anlayabilmek çok güç olmuyor.Poter'dan bahsetmişken, kendi karısıyla ilgili yaşadığı dramla cebelleşirken bile bir kızın hayatının kendi ellerinde olduğunu bilerek hayatı pahasına çabalaması, inanılmaz.
          Seri katilimiz öyle tastamam bir seri katil değil, içinde bir yerlerde iyi bir yönü de var.Şaşırarak farkettim ki, bu iyi yönü benim seri katilimize birazcık ta olsa sempati duymama neden olmuş sanki.Böyle olduğunu kitabın sonuna geldiğimde farkettim ve hatta kendi kendime güldüm de.Yine kitabın sonu bende, bu romanın devamı gelecekmiş izlenimi bıraktı.Umarım olur.İpucu vemeyeyim ama, devam etmesi gerkiyor bence.Çünküü...Neyse, okuyun da görün!
          Yazara da değineyim birkaç kelimeyle...J.D.Barker, bu yaz tatilinde yeni tanıştığım yazarlarda bir tanesi.Kesinlikle çok beğendiğim bir yazar oldu.Okuma/takip listeme ekledim.yine söylüyorum, yabancı bir yazarı okutan da okut(a)mayan da çevirmendir bence.4.Maymun'un çevirmeni Tolga Toprak.Çevirisi hiç zorlamadı beni.Kitabı gayet rahat ve anlaşılır bir şekilde okumamı sağladı.Teşekkürler.
          Sonuç olarak, polisiye, gerilim, suç...Eğer seviyorsanız, hiç durmayın, okuyun.Şiddetle tavsiye ederim.

Hiç yorum yok