Sıcağı Sıcağına

Mahmutlar Karışırsa

          Biraz sonra veli toplantısı yapacağım.2018-2019 eğitim öğretim yılının ilk veli toplantısı olacak bu toplantı.İlk iki dersim İngilizce olduğundan ve bu derse okulumuzun İngilizce öğretmeni girdiğinden, ben de toplantyı rahat yapabilmek adına, özellikle bu boş zamanı fırsat bildim.
          Zil henüz çalmamış, öğretmenler odasında oturmuş, sabah sohbetimizi yapıyoruz.Sohbet esnasında telefonumun çalan zilinin sesini duydum.Baktım, Mahmut yazıyor, ismin geri kalanına bakma gereği duymadan arkadaşlara döndüm, "Aha da amirim arıyor, sessiz olun biraz!"Ses kesildi,Telefonu açtım.
          "Selamün aleyküm hocam."Ses biraz farklı geldi ama, üslup tam da müdürüme ait.Gerisini sorgulamadım bu durumda.
          "Efendim hocam?!"
          Bir an sessizlikten sonra...
          "Hocam ben bugün gelemiyorum," diye devam etti.
          Şaşırdım.Aklımdan bir sürü düşünce ardı ardına geçiş yapmaya başladı o anda...Müdürüm bana o gün gelemeyeceğini bildiriyor.Tamam, adam müdür, bir sürü sebepten o gün okula gelmeyebilir, bu çok olağan bir durum.Bunu da okula bildirme gereği duyacaktır elbette.İyi de niye ben?Okulun müdür yardımcısı dururken niye bana bildirme gereği duymuş olabilir ki?Falan falan, daha neler neler geçirdim aklımdan.
          "Tamam hocam," dedim şaşkınlıkla ve pat diye telefonu kapattım.O anda gözlerin bana dönmüş cevap beklediğini gördüm."Yok bir şey canım, amirim bugün okula gelemeyecekmiş te..."Hiç kimse de sorgulamadı, sohbetimize geri döndük.
          Zil çaldı.Toplntı için kütüphaneye indim.Velilerim gelmişti, yoklama aldım.Bazı velilerim gelmemişlerdi.Özellikle de, bir önceki gün mutlaka toplantıya katılacağını söyleyen Mahmut'un babasının gelmemesine şaşırdım.Mahmut aramıza bu eğitim-öğretim yılının başında katılmış ve bu nedenle babası da bu ilk toplantıda bulunmak istiyordu.Neden katılmamıştı acaba?Diye düşünürkeeen, aklıma dank etti.Biraz önce arayan aslında müdürüm değil, Mahmut'un babasıydı.Çünkü ben velilerimin isimlerini öğrencilerimin isimleriyle beraber kaydediyordum; Mahmut Falanca'nın Babası Filanca... gibi.
          Bir an için, sorgulamadan telefonu aniden kapattığım, söyleyecek mazereti varsa da lafını adamcağızın ağzına tıktığım aklıma geldi.Küçük bir pişmanlık yüzümün hafiften kızarmasına sebep oldu.

Eylül 2018, Gülyalı Merkez İlkokulu

Hiç yorum yok