Sıcağı Sıcağına

Dokunmatik Ekranın Linux'la Sınavı

         
          Elimde HP Envy x360 15.6 dokunmatik bir bilgisayar mevcut.Bilgisayar, tablet modu(360 derece klavye ve ekranı ters olarak birleştirince) ve çadır modunda(ekran ve klavyeyi ters "v" şeklinde koyunca), ayrıca normal bilgisayar olarak kullanılabiliyor.Bilgisayarın kalem desteği de mevcut ve derslerde inanılmaz işe yarıyor.
          Okulumuza halihazırda etkileşimli tahtalar kurulmadığı için, derslerde bu bilgisayardan yararlanmak istememle birlikte mücadelem başladı.
          Bunu çok içten söylemiyor olsam da, bilgisayar Windows 10 ile harika çalışıyor.Her şeyi dört dörtlük.Sağladığı kalem desteği, (Microsoft Office dahil), Adobe Reader'in üzerinde kalemle notlar alınabilmesi vb. işleri çok kolaylaştırıyor.
          "Acaba Windows 10'un sunduklarını Linux ta bana sunmaz mı?" diyerekten çıktığım yolculuğun sonunda yorgun, ümitsiz ve yılgın vaziyetteyim.Belki benim beceriksizliğim ve yetersizliğim, belki Linux'un dokunmatik ekranlar üzerindeki hakimiyetinin henüz yeterli seviyede olmaması(deneyimlerimden elde ettiğim kendi düşüncem), belki de bilgisayarımla tam olarak anlaşamaması...Karar veremedim, belki de hepsi.Aşağıda, deneyimlerimden çıkardığım çıkarımları sıralıyorum.
          1-İlk madde olarak şunu özellikle belirtmeliyim ki, bilgisayar dizüstü modunda Linux ile sıkıntısız bir şekilde uyum sağlıyor.Burada tek bir sorun daki yok.Sorun dokunmatik ekranla birlikte tablet gibi kullanmak istediğinizde başlıyor.
          2-Dokunmatik ekran ağır çalışıyor ve geç algılıyor.Haliyle, tepki süresi yavaş ve insanı yoruyor.
          3-Bilgisayarı tablet moduna alınca ya da çadır modunda, sağ tık menü açılmıyor.Yani ekrana basılı tutunca herhangi bir menü çıkmıyor.Normalde, ekran tablet modunda iken imlecin kaybolması ve sağ tık menünün çıkması gerekir, çünkü Ubuntu'da masaüstü simgeleri aktif durumda.İşin garibi, denediğim diğer dağıtımlarda da durum aynı.
          4-Dokunmatik ekran çalışıyor ancak, sadece program açıp kapatmaya, menü açıp kapatmaya yarıyor.Çoklu dokunma, kaydırma, büyütme-küçültme vb. kullanılamıyor.Touchegg kurdum, ancak o da istediğimi tam olarak sağlayamıyor.(Belki de ben ayarlarını yapamamışımdır, emin değilim.)
          5-Bilgisayarın kalemi mevcut.Ancak, ne LibreOffice, ne WPS office, ne de PDF okuyucular kalemle yazma desteği sağlamıyor.
          6-Ekranı tam yatırıp tablet gibi kullanınca, dokunmatik pad(touchpad) devre dışı kalmıyor(klavye kalıyor).Düz yüzeyde sıkıntı değil de dizinizin üzerinde kullanırken fare aktif.Bu da istenmeyen tıklamalara sebebiyet veriyor.
          7-Onboard(sanal klavye) kafasına göre takılıyor.Ayarlarını yapmama rağmen, istediği zaman çıkıyor.(Çoğu zaman da istemiyor!)Simgesi de panele eklenemiyor.İşin daha da garibi, Ubuntu'yu canlı(live) olarak denerken zırt pırt ortaya çıkan sanal klavye, kurulum yapınca ortalarda görünmüyor.Deepin'de onboard(sanal klavye) panele eklenebiliyor ve istenildiğinde tıklayarak aktif edilebiliyor. Ondaki sorun ise  küçük "i" harfi nin olmaması.Ne garip...
          Ubuntu 18.10, Linux Mint 19.1, Deepin 15.9 ve de Pardus DDE 17.4 denediğim dağıtımlar.Hemen hepsinde sorunlar ortak.Bunların içerisinde en kullanılabilir olanı Deepin.
          Bütün bu deneyimlerimden sonra, Windows 10'a mahkum bir şekilde kullanmaya devam ediyorum.Buna karşın, henüz pes etmiş değilim.Denemelerim devam edecek!

Hiç yorum yok