Sıcağı Sıcağına

Okudum: Altın Aslan-Wilbur Smith

         
          Altın Aslan...Yazarı Wilbur Smith.Son zamanlarda birçok kez olduğu gibi, geç tanıştığım/tanıdığım bir yazar.Gerçi, isim olarak duymamıştım diyemem, ama herhangi bir kitabını okumamıştım.
          Altın Aslan, tarihi bir roman.368 sayfa.Biraz bahsedeyim...
          Roman, 17. yüzyılın ikinci yarısının ortalarında geçiyor.Kitabın arka sayfasında şu cümlelerle değinilmiş romanın konusuna:
          "Yil 1670.Golden Bough, cesur kaptanı ve korkusuz mürettebatıyla Hint Okyanusu sularında yol almaya devam eder.Gördüğü onca savaştan sonra, Hal Courtney babasının kendisine miras bıraktığı hazineyi de alıp sevdiği kadın Juditk'le beraber artık evine, İngiltere'ye dönmek niyetindedir.Fakat hazineyi isteyen tek kişi ne yazık ki o değildir.Can düşmanı Buzzard bir gölge gibi hâlâ onun peşindedir."
          Evet, kitabın arka tarafındaki bu cümleler, konu ile ilgili bize fikir veriyor.Bunların da ışığında, gelelim benim kitapla ilgili düşüncelerime...
          Bir kere, yazarın anlatımını sevdim.Yalın, akıcı ve sıkmayan, kafa karıştırmayan bir anlatımı var ki, beni çok yormadığı için bu tarz anlatımı seviyorum.
          Konunun kurgulanması, bölümlere ayrılması ve bu bölümler arasındaki bağlar, okuyucuyu ana konudan koparmadan romanı sürükleyip götürüyor.Zaman zaman hafif durağanlaşmalar yaşatsa da, genel olarak tempo sıkıntı yaşatmıyor.Sürükleyici.
          Yazar, o yıllları öyle bir anlatmış ki, kendimi gerçekten o zamalradaymışım gibi hissettirdi.Ya da çok sevdiğim, bu tarz bir filmi izliyormuşum gibi.
          Romanda, dönemin motiflerini çok rahat bir şekilde görüyorsunuz. Avrupalıların o dönemdeki sömürgecilikleri, denizlerdeki ve deniz ticaretindeki hakimiyetleri, Müslüman-Hristiyan çekişmesi/mücadelesi, kölelilk, ırkçılık...Bunun yanında insanların o dönem hayatlarındaki kokuşmuşluklar, ahlâki çöküşler, para ve mal hırsı, sefil hayatlar vb. Böyle uzayıp gidebilir.Bütün bunların içinde bir nebze de olsa roman kahramanını diğerlerine nazaran biraz daha insancıl sayabiliyorsunuz.
          Yazımı sonuca bağlamadan önce...Sanki, Hal Courtney ve sevgilisi Judith kurtarıldıktan sonraki bölüm çok hızlı bitti.Doğrusu, bu kadar kolay bir sonu o kadar intikam arzusuyla yanıp tutuşan  Buzzard'a yakıştıramadım.Ama gercekten de yandı tutuştu, emeline nail oldu aslında.
          Sonuç olarak, özellikle bu tarzı sevenler için okunası, güzel bir roman Altın Aslan.Muhteşem yelkenli Golden Bough ile uçsuz bucaksız okyanuslarda, heyecanlı ve nefes kesici bir yolculuğa çıkarak eşsiz bir maceraya atılmak istiyorsanız ve deniz sizi tutmuyorsa, ben de sizi tutmayayım.

Hiç yorum yok