Kullandım: Elive 3.0.4

Genel:

Elive, Debian ve Enlightenment masaüstünün(E17) entegrasyonu ile ortaya çıkmış güzel bir dağıtım.3.0.4 sürümü, 29.04.2019 tarihinde yayınlandı.Şu an ise 3.0.6 sürümü bu bağlantıdan indirilebilir.Ben 3.0.4 sürümünü kullandım ve bu yazı bu sürüm üzerinden yazıldı.

Elive ilk olarak Ocak 2005’te ortaya çıkmış, ikinci kararlı sürüm 2010’da gelmiş.Sekiz yıl sonra ise üçüncü kararlı sürüm olan 3.0.4’e ulaşmış.Yani uzun bir geliştirme ve yayın döngüsüne sahip.Taban olarak Debian 7 Wheezy’yi kullanıyor.

Gözlemlerim…

1-Elive bir çok Linux dağıtımından her yönüyle çok farklı.Aynı zamanda diğer popüler dağıtımlar gibi geniş bir kullanıcı topluluğuna da sahip değil.

2-Aslında Elive, kurulum kalıbını indirmek için agresif olarak bağış istiyor.İndirme, bağış yapmadan da yapılabiliyor, lâkin işlem e-posta adresinizi doğrulamanızı ve indirme bağlantısını(yaklaşık bir saat) beklemenizi istiyor.

3-Edindiğim izlenime göre Elive, alışılmadık derecede hoş bir görünüme sahip, hızlı ve yapılandırılabilir bir işletim sistemi olmayı, daha mütevazı donanım özellikleri ile eski bilgisayarlarda da hızlı ve sorunsuz bir şekilde çalışmayı hedefliyor.

4-Enlightenment masaüstünün kullanımı, daha popüler ve eski ortamlar kadar yaygın değil, malum. Bu nedenle, Linux kullanıcıları için Enlightenment, dolayısıyla da Elive Linux, kurulumu, kullanımı nispeten daha zor ve alışkanlık gerektirecek bir dağıtım olabilir.Buna karşın, E17’nin öğrenmesi aşırı derecede zor değil.Sadece biraz farklı.Çünkü diğer masaüstleriyle pek bir benzerliği yok.

5-Elive’in kurulumu oldukça kolay omasına mukabil, arayüzünde olduğu gibi farklı.Kurulumun başlangıcında da, indirme işleminde olduğu gibi kullanıcıyı bağışa yönlendiriyor.Hatta, eğer kurulum sırasında sistemle çalışmaya devam etmek isterseniz, sizi ilk yönlendirdiği sayfa bağış sayfası oluyor.Bağış yapmak zorunlu değil elbette.Kurulumun bitiminde çıkan küçük uyarı penceresinde de, Elive için bağışta bulunmanız isteniyor.

6-Elive, hybrid bir ISO olarak geliyor.İster USB, ister DVD’den kurulum yapılabiliyor.İstenirse de canlı bir sistem olarak kullanılabiliyor.

7-Elive, ilginç ve bir o kadar da şahane bir duvar kağıdı koleksiyonuna sahip.Aynı zamanda muhteşem bir temaya da…

8-Elive, kurulduğu haliyle son kullanıcı için gerekli olabilecek her şeyi içeriyor.Kurulum işlemi sırasında da ekstra kurulabilecek/ihtiyaç duyabileceğiniz şeylerin kurulumu için öneriler sunuyor ve sol üst köşede açılan bir terminalde işlemler gerçekleşiyor.

9-Kurulumun bitiminde masaüstüne ilk girişte sistem sesleri seçimi ile ilgili bir pencere kullanıcıyı karşılıyor.

10-Elive ile ilgili sıkıntı şu ki, taban aldığı Debian 7 Wheezy dolayısıyla bazı yazılımların eski sürümlerini kullanıyor.Örneğin, LibreOffice paketi 4.3.3 serisi, çekirdek ise 3.16.Bu da kullanıcılar için hayal kırıklığı oluşturabilecek bir durum.

11-Elive masaüstünün görünümü gerçekten çok güzel.Geleneksel paneller ve menüler bulunmayan benzersiz bir kullanıcı arayüzüne sahip.Bunun yerine bir dock, buna entegre başlatıcılar var.Alışıldık bir menü isterseniz masaüstüne sol tıklamanız gerekiyor.Yine ekrana sağ tıklandığında da sistem yapılandırması ile ilgili bir pencere açılıyor.

12-Ekranın sağ üst köşesinde bulunan 12 çalışma alanına sahip küçük boyutlu bir ızgara, sanal çalışma alanları arasında hareket etmeye ve açık uygulama pencerelerini diğer çalışma alanlarına taşımaya olanak tanıyor.

13-Masaüstünde istenilen bir yere, çeşitli görevler için gadget(raf)lar eklenebiliyor.

Test Sistemi:

Elive 3.0.4’ü genel anlamda Virtualbox üzerinde test ettim.Bunun yanında hem donanımı eski, hem de yeni bilgisayarımda canlı olarak denedim.

Son Söz:

Nispeten eskimiş bir tabanı kullanması dışında; ki bu kullanıcı için bir tercih meselesidir; Elive her şeyiyle “kur ve hiçbir şey yapmadan kullan” kapasitesinde bir dağıtım.Sadece farklılıklarına alışmak gerekiyor, o kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir