Kullandım: Donau OS

Bir Openboxsever olarak bugünkü yazımı Debian tabanlı ve Openbox kullanan Donau OS‘a ayırdım.Donau OS ilginç bir dağıtım.Şöyle ki, geliştiriciler(belki de geliştirici, bilemiyorum) bildiğimiz Openbox’a bir başlangıç menüsü ve bir de kontrol paneli eklemişler ve oluşturdukları bu masaüstüne de bir isim vermişler:Frauenbach!

Burada esas ilginçlik şurada:Ben bunu zaten ne zamandır yapıyor ve Openbox’u tam takım bir masaüstü ortamına çevirerek kullanıyorum.Üstelik kendi çabalarımala oluşturduğum bir de kontrol merkezim var.Sadece bu ortama bir isim vermek hiç aklıma gelmedi…Demek ki buna bir isim versem, desem ki “falan masaüstü”, bir kurulum aracı kullanarak bir iso oluştursam, al sana yeni bir masaüstü ortamı!Olacakmış yani…

Neyse, adamlar işlerini benden daha profesyonelce yapmışlar, kabul ediyorum.Şimdi biraz da dağıtım hakkındaki gözlemlerime bakalım.

Genel

Donau OS(The Donau Operating System), Debian Stretch temel alınarak oluşturulmuş bir dağıtım.Her şeyiyle bir Debian yani.Debian Stretch depolarını kullanıyor.Şu an, 0.1.1 Beta sürümünde.Kurmadan canlı olarak kullanılabiliyor ve denenebiliyor.iso dosyasının boyutu 1GB civarında.

Kurulum

Kurulum, Debian ile birebir aynı.Hem grafik, hem de metin tabanlı kurulum yapılabiliyor.Klasik Debian kurulumunun daha kolaylaştırılmış hali de diyebiliriz.Basit, kısa sürede gerçekleşiyor.

Gözlemlerim…

1-Sistem, Openbox ve araçlarıyla inşa edilmiş.Oluşturulan bu ortama da Frauenbach masaüstü ortamı denilmiş.Bildiğimiz Openbox yani.

2-tint2 panelde bir başlangıç menüsü mevcut.(donau-start-menu)

Menüde çok fazla birşey yok.Bir arama menüsü(Kupfer), Masaüstleri menüsü, Task Manager menüsü ve Kapatma menüleri falan.Peki uygulamalara/programlara nasıl erişiliyor?İşte burada Kupfer devreye giriyor.Onunla her şeyi arayıp bularak çalıştırabiliyoruz.Biraz zahmetli ama alışılabiliyor.

3-Dağıtımın bir kontrol merkezi mevcut.(Donau Control Panel)Bu panelde sistemi yapılandırmada gerekli olan araçlar bulunuyor.Kullanışlı ve iş görüyor.

4-Donau OS, bir son kullanıcı için minimum gereksinimleri karşılamak için oluşturulmuş basit, sade ve hızlı bir dağıtım.Minimum gereksinimleri karşılarken, dağıtımla birlikte gelen Debian’ın Synaptic paket yöneticisi, daha fazlasını isteyen kullanıcılar için hazır bekliyor.Ancak, çok fazla şeyler eklemek, dağıtımın kullanım amacına çok ta uygun olmayacaktır kanaatindeyim.

5- donau-tool diye bir komut sistemi geliştirmişler.Ne işe yarıyor?Meselâ, terminalde donau-tool control komutunu girerek Control Panel’i çalıştırabiliyorsunuz.Ya da donau-tool update-check komutuyla güncellemelere erişilebiliyor.

6-Donau OS, sistemi geliştirmede Debian geliştiricileriyle paslaşmış.Bunun sonucunda da ortaya işe yarar ve dağıtıma özgü uygulamalar çıkmış.

Test Sistemi

Donau OS’u fiziksel bir makinede de denemiştim ama, bu sürümünü yayınlandığından beri Virtualbox 6.0 üzerinde test ediyorum.Fiziksel makinede olduğu kadar başarılı ve hatasız çalışıyor.

Son Söz

Ben farkında olmadan Frauenbach masaüstü yapmışım da haberim yok!İşin şakası bir yana, adamlar benim Openbox’ta umduğum ve beklediğim/uyguladığım şeyleri yapmışlar bu dağıtımla.Benden farklı olarak onu bir iso kalıbıyla dağıtım haline getirmişler.Benden daha profesyonelce elbette.Bir Openboxsever olarak genel anlamda beğendim ama, zaten ben böyle bir sistem kullandığım için kalıcı olarak kullanma isteği oluşturmadı bende.Ancak, gelişimini takip etmek faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir