Kindd: dd Komutu İçin Grafik Kullanıcı Arayüzü(GUI)

Kindd Nedir?

Ortalama bir Linux kullanıcısı, dd komutu kullanarak terminalden önyüklenebilir aygıt oluşturulabildiğini bilir.Kindd,  önyüklenebilir aygıt oluşturmada dd komutu için, kullanıcıları terminal kullanmak zahmetinden kurtaran, modern ve basit bir grafik kullanıcı arayüzü sunuyor

Kindd, Arch Linux için AUR‘dan kurulabiliyor.

$ pakku -S kindd-git

Diğer dağıtımlar için kaynaktan derlenebilir.

Kindd Kullanarak Önyüklenebilir Aygıt Oluşturma

Kindd arayüzü bu.Sade, kolay ve anlaşılır.

List Devices bölümünden kurulum yapacağımız belleği seçiyoruz.

input file tıklayarak iso  dosyamızı seçiyoruz.

İşleme başlamadan önce, belleği silip formatlayacağı için, devam edmek istediğimizden emin olup olmadığımızı soruyor.Eminiz elbette!

Açıkçası 1. sıradaki Choose Block Size ile ilgili çok bir fikir yürütemedim ama rastgele bir değer girdim.Çünkü bir değer girmeden yazmaya başlamıyor.

Artık hazırız.Convert/Copy butonuna tıklayıp yazdırmayı başlatabiliriz.

İşleme başlamadan önce, belleği silip formatlayacağı için, devam edmek istediğimizden emin olup olmadığımızı soruyor.Eminiz elbette!

İşleme başlamadan önce, belleği silip formatlayacağı için, devam edmek istediğimizden emin olup olmadığımızı ve hemen ardından şifremizi soruyor.Eminiz elbette ve şifremizi giriyoruz.

Ve yazdırma başlıyor.Yazma süresi iso dosyasının boyutuna, bellek hızımıza ve bilgisayarımızın özelliklerine göre değişecektir.

İşlem bitti.Artık bilgisayarımızı yeniden başlattığımızda önyüklenebilir olarak oluşturduğumuz bellekten başlatarak kurduğumuz sistemle açabiliriz.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir