Kullandım: Lubuntu 19.04

Bu yazıda Ubuntu Kylin 19.04 hakkında izlenimlerimi aktarmıştım.Bu yazı ise, yine Ubuntu ailesinin üyelerinden biri olan ve Ubuntu ile aynı zaman diliminde duyurulan Lubuntu 19.04’ü konu ediniyor.

Genel:

Lubuntu 19.04 işletim sistemi, çeşitli iyileştirmeler/geliştirmeler ve güncel bileşenlerle Ubuntu 19.04 (Disco Dingo) serisinin bir üyesi olarak aynı zaman dilimi içerisinde yayınlandı.

Ubuntu 19.04 (Disco Dingo) işletim sistemi serisine uygulanan yeni özellikler ve geliştirmelerden nasiplenen Lubuntu 19.04, varsayılan olarak modern ve hafif LXQt masaüstü ortamıyla birlikte gelen ikinci Lubuntu sürümü olarak dikkat çekiyor. Eski LXDE masaüstü ortamı artık Lubuntu’da desteklenmiyor.

Lubuntu 19.04 kullanıcılarına daha gelişmiş ve daha zengin bir LXQt deneyimi sunan LXQt’nin 0.14.1 sürümü ile sistemde yerini almış. Web tarayıcısı olarak Firefox, 66.0 sürümüyle, ofis paketi olarak LibreOffice, 6.2.2sürümüyle, medya oynatıcı tarafında VLC 3.0.6 sürümüyle dağıtımda yer bulurken, e-posta istemcisi  olarak Trojitá (0.7) ve metin editörü olarak Featherpad (0.9.3) dikkat çekiyor.

KDE Plasma masaüstü ortamının Discover(Keşfet) yazılım merkezi, Lubuntu 19.04’te varsayılan paket yöneticisi olarak gelirken, Muon da bir diğer paket yöneticisi olarak görev görüyor.Lubuntu 19.04, Linux 5.0 çekirdeğini kullanıyor.

Gözlemlerim…

1-Lubuntu 19.04, hem KDE, hem de LXQt, bunun yanında da Openbox bileşenlerinden yararlanmasıyla dikkat çekiyor.

2-Dağıtım, diğer Ubuntu türevlerinden Calamares kurulum aracını kullanmasıyla ayrışıyor.

3-Varsayılan olarak gelen tema, koyu tonlarda ve şık.Ancak, benim gibi açık tonları seven kullanıcıları, yeni tema değiştirme arayışına itebilir.

4-LXQt Yapılandırma Merkezi, Lubuntu 19.04’te dağıtımı kişiselleştirmek için hazır bekliyor.Her türlü kişiselleştirme için araç mevcut.Bunun yanında Openbox Ayar Yöneticisi de kişiselleştirme konusunda LXQt Yapılandırma Merkezi’ne yardımcı oluyor.

5-Plymouth temasında yer alan Lubuntu logosundaki Lubutu yazısının sağ üst kısmında LXDE yerine artık LXQt simgesi yer alıyor.

Test Sistemi:

Lubuntu 19.04’ü aşağıdaki sistem üzerinde kurdum ve kullandım:

Bilgisayar: HP Folio 1020

İşlemci: Intel M-5Y51 (4) @ 2.600GHz

Ekran Kartı: Intel HD Graphics 5300

RAM: 8GB

SSD: 256GB M.2 Sata

Kablosuz Ağ Kartı:Intel Corporation Wireless 7265

Bu sistemde Lubuntu 19.04’ün tanımadığı/sıkıntı çıkardığı hiçbir donanım olmadı.

Son Söz:

Lubuntu 19.04’ü, LXDE kullandığı sürümlerinden beri takip ederim.O zamanlarda da beğeniyordum ama, LXQt ile birlikte bambaşka bir lişiliğe büründüğü izlenimini verdi.KDE yerine tercih edilesi bir sistem olmuş.Şans verilebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir