Kullandım: Ubuntu Kylin 19.04

Ubuntu 19.04 sürümü ve türevleri, 18.04.2019 tarhihinde resmi olarak duyuruldu ve indirime sunuldu.Bu türevlerden Ubuntu Kylin’i indirdim ve kurdum, denedim/deniyorum.Bu yazı, deneyim ve gözlemlerimden aldığım notlardan oluşturulmuştur.

Ubuntu Kylin, esasen Çin’li kullanıcılar için oluşturulmuş, UKUI kullanıcı arayüzünü kullanan ve resmi olarak desteklenen bir Ubuntu türevidir.UKUI kullanıcı arayüzü ise, MATE masaüstü yöneticisi üzerine geliştirilen bir masaüstü yöneticisidir.Esasen, arayüz olarak Windows’a benzediği rahatlıkla söylenebilir.Bu yönüyle hem Windows’tan Linux’a geçişi kolaylaştıracağı, hem de tam tersi olarak Windows’a benzediği için Linux kullanıcıları arasında çok ta hoş karşılanmayabileceği düşünülebilir.Zevk ve bakış açısının buradaki ince ayrımda rol oynayacağı muhakkaktır.

Gözlemlerim…

1-Kurulum:

Kurulum, genel olarak Ubuntu kurulumu birebir aynı, farklılık yok.Kolay, kullanıcının kafasını kurcalamayan ve hataya meydan vermeyen klasik Ubuntu kurulumu…Çok fazla söze gerek bırakmıyor.

2-Görünüm:

Kullanılan tema, siyah ve mavi ağırlıklı renkler, yine aynı doğrultuda oluşturulmuş ve Çin esintileri taşıyan duvarkağıtları.Basit ama etkili efektler de bu şıklığa katkıda bulunuyor.Yine yenilenmiş ve aynı tonları kullanan GRUB ekranı ve yenilenmiş Plymouth teması bu tasarım anlayışıyla tam bir bütünlük sağlıyor.

3-Kullanım:

Ubuntu Kylin, kurulumuyla birlikte, bir son kullanıcı için gerekli olan her türlü program ve uygulamayla birlikte tam takım bir sistem olarak geliyor.Normal bir kullanıcı için gayet yeterli uygulamaları bünyesinde barındırıyor.Daha fazlasını isteyenler için hem Ubuntu Kylin Software Center, hem de Gnome’un paket yöneticisi hazırda bekliyor.Burada hemen Ubuntu Kylin Software Center’in Çince bir arayüze sahip olduğunu ve değiştirilemediğini belirteyim.

UKUI masaüstü yöneticisinin tasarımı ve kullanımı sade ve kolay.Genel anlamda kullanıcıyı yormayan bir anlayışla oluşturulmuş.

UKUI menüsü, her şeyi el altında toplayıp ulaşmayı kolaylaştırıyor.Bütün program ve uygulamalar, menünün sol tarafındaki “Tüm Uygulamalar” başlığı altında kategorilendirilerek kullanıcıya erişim imkanı sağlanmış.Yine “Favoriler” menüsü de kullanılan program ve uygulamalara bir sonraki kullanımda arama zahmetinde bulunmadan erişim sağlamayı amaçlıyor.

Panelin sağ alt köşesindeki Kylin NM, bu sürümde karşımıza geliştirilmiş ağ yöneticisi olarak çıkıyor.Hem kablolu, hem de kablosuz ağlar bu uygulamayla kolaylıkla yönetilebiliyor.

MATE dosya yöneticisi Caja’dan geliştirilmiş olan Peony, UKUI arayüzünün dosya yöneticisi olarak karşımıza çıkıyor.Aralarında, ufak tefek tasarım faklılıkları dışında öyle ahım şahım bir fark göremedim açıkçası.

 

Ubuntu Kylin Software Center, Ubuntu Kylin’in paket yöneticisi olarak görev görüyor.Ancak, yukarıda da belirttiğim gibi, arayüzü genel olarak Çince (Açılış animasyonu çok güzel!) olmasına rağmen, uygulama/program ismi girilererk arama yapılabiliyor.Bunu istemeyenler, Gnome paket yöneticisini kullanabilirler.

Ubuntu Kylin’in güzel bir Denetim Merkezi var. Bu Denetim Merkezi’ne UKUI menüsünde bulunan Ayarlar butonuyla ulaşılabiliyor.Kişiselleştirme ve diğer ayarları yapmaya olanak sağlıyor.Bunun haricinde yine sistem ayarları ve sistem hakkında her türlü bilgiye ulaşılabilen Kylin-Assistant adlı bir uygulama mevcut ki bu uygulamayla sistem temizliği de yapılabiliyor.

Ubuntu Kylin’in beğendiğim yönlerinden birisi de, herhangi bir işlem yapmadan (kablolu olarak) Android telefonumu doğrudan tanıyıp içindeki doyalara erişebilmem oldu.Bunu her dağıtımda kurulumda görebilmek çoğu zaman pek olası olmuyor.Gerçi bunu sağlamak çok zor olmamakla birlikte, kurulumla hazır gelmesi, konu ile ilgili ilk aşamada çok fazla fikri olmayan bir son kullanıcı açısından ayrı bir güzellik bence.

4-Sistem:

Bunlar, Ubuntu Kylin hakkında gözlemlediklerim ve söyleyebileceklerim.Peki, kullandığım sistemim nasıl?Her ne hadar ekran görüntülerini Virtualbox üzerinden almış olsam da, Ubuntu Kylin’i bilgisayarıma kurdum ve kullandım.Fikir verebilmesi açısından bilgisayarımın özelliklerini de genel hatlarıyla belirteyim.

Bilgisayar:Acer Aspire C22-860 AIO

İşlemci: Intel i3-7130U

Kablosuz Ağ Kartı: Intel Corporation Dual Band Wireless-AC 3168NGW

Ekran Kartı: Intel HD Graphics 620(İşlemciye tümleşik)

RAM: 4GB DDR4 2400MHz

SSD: 128GB M.2 Sata

Kablosuz Ağ Kartı: Intel Corporation Dual Band Wireless-AC 3168NGW

Bu sistemde Ubuntu Kylin’in tanımadığı/sıkıntı çıkardığı hiçbir donanım olmadı.

5-Son Söz:

Kullandığım süre içerisinde Ubuntu Kylin herhangi bir hata verip sıkıntı çıkarmadı, gayet stabil çalıştı.Bu yönüyle benden artı puan aldı.Eğer Windows benzeri bir arayüz size itici gelmiyorsa, kolay ve şık bir dağıtım arıyorsanız, Ubuntu Kylin’e bir şans verebilirsiniz.

Bir başka dağıtımda buluşmak dileğiyle, Linux’la kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir