Desktop Icons İle Gnome-Shell Masaüstünde Simge Kullanımı

Malum, Gnome 3.30 sürümüyle birlikte masaüstünde simge kullanımını kaldırmıştı.Ben de masaüstü nü kullanmayı seven bir kullanıcı olarak, bununla alternatif bir yol olarak Nemo ile masaüstünde simge kullanımını ele alan bir yazı yazmıştım.İşte o yazı, yazdığım bu yeni yazı ile hükümsüz kalmış oldu.Çünkü artık masaüstünde simge kullanımını sağlayan bir Gnome-Shell eklentisi, eklenti mağazasında mevcut: Desktop Icons.

Desktop Icons eklentisi, Gnome-Shell masaüstünde simge kullanımına izin veren bir eklenti.Kurulum için eklentinin eklenti mağazası adresine gitmek yeterli.Yine Desktop Icons eklentisini, eklentinin gitlab adresinde de bulabilirsiniz.

Eklentiyi kurduktan sonra İnce Ayarlar -> Eklenti yolunu takip ederek etkinleştirmeniz yeterli olacaktır.Bundan sonra Ev ve çöp simgesi masaüstüne yerleşiyor.Varsayılan olarak Large(Büyük) gelen simgeler, Standard, Small ve Huge olarak ayarlanabiliyor.Yine istenirse eklentinin ayarlar kısmından masaüstü simgeleri kaldırılabiliyor.

Desktop Icons eklentisi sayesinde masaüstü sağ tık menüsü de eski haliyle geri dönmüş oluyor.Bu da masaüstü kullanımımıza konfor anlamında artı bir değer katıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir