Nemo Dosya Yöneticisi’nden Yararlanarak Gnome-Shell Masaüstünde Simge ve Dosya Kullanmak

Bilindiği üzere Gnome-Shell, 3.30 sürümüyle birlikte masaüstü simgelerine ve masaüstü kullanımına veda etti.Masaüsü simgelerinin olmaması yine birşey değil de, masaüstüne dosya kopyalama, koyma vs. olmaması hiç hoş ve konforlu bir durum değil.Bu da beni sıkıntıya soktu.Çünkü ben, masaüstünde simge ve dosya kullanımını, dolayısıyla da masaüstünü etkin kullanmayı seviyorum.

Diyebilirsiniz ki, ne uğraşıyorsun, başka masaüstü kullan.Bu da bir görüş elbette, lakin Gnome masaüstünü seviyorum, neyleyim!Buradan hareketle araştırmalarıma başladı…

Desktop Icon diye bir Shell eklentisi mevcut.Kurdum, denedim.Bu eklenti, direk masaüstünde işlem yapmaya izin vermiyor, ancak Home dizini altında yaptığınız işlemleri masaüstünüzde göstermeye yarıyor.Üstelik benim görmeyi sevdiğim masaüstü simgelerini de göstermiyor.Tam olarak aradığım şey değil yani!

O zaman, bir miktar yardım almak gerekiyor.Nereden?Cinnamon dosya yöneticisi Nemo’dan.Olsun, Gnome’dan hep vazgeçemeyeceğime göre, bu kadarcık yardım sıkıntı yaratmaz.Yalnııız, kullanıcıyı(burada ben oluyorum) bu tür taklalar atmak zorunda bıraktıkları için Gnome geliştiricilerine teessüflerimi sunuyorum.

Bu kadar laf kalabalığı yeter, artık işimize bakalım.Öncelikle, dağıtımımızın paket yöneticisi yardımıyla Nemo dosya yöneticisini sistemimize kuruyoruz:

sudo apt install nemo

Benim sistemim Debian bu arada.Ardından, kullandığımız metin editörünü açıyoruz ve içine aşağıdakileri kopyalayıp yapıştırıyoruz:

[Desktop Entry]
Type=Application
Name=Nemo
Comment=Start Nemo desktop at log in
Exec=nemo-desktop
OnlyShowIn=GNOME;
AutostartCondition=GSettings org.nemo.desktop show-desktop-icons
X-GNOME-AutoRestart=true
NoDisplay=true

Sonrasında oluşturduğumuz bu dosyayı nemo-autostart-with-gnome.desktop adıyla aşağıdaki dizine kaydediyoruz:

~/.config/autostart/nemo-autostart-with-gnome.desktop

İşlem bu kadar.Bir sonraki sisteme girişinizde Nemo dosya yöneticisi işini yapacak ve masaüstünü eskisi gibi kullanımınıza sunacak.Eğer hemen kullanmak isterseniz de, Alt+F2’yi çalıştırabilirsiniz.

Son not:Sistem Nemo dosya yöneticisinin masaüstünü kullanma özelliğini kullanmaya başlayacağı için, sağ tık menüsü de ona göre değişmiş oluyor.

Ve bir son not daha:Dosya yöneticisi olarah hala Nautilus kullanmaya devam ediyoruz.Dosya yöneticimiz Nemo olarak değişmiyor yani.Sadece Nemo’nun masaüstünde simge ve dosya kullanma özelliğinden faydalanmış oluyoruz.

En son not olsun bu da: Masaüstünde simge göstermek ve/veya göstermemek için dconf-editor‘dan yardım alabilir, bunun için /org/nemo/desktop yolunu takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir