Artık yavaş yavaş okumalar hızlanıyor.Bunun sonucu olarak ta normal konuları işlemeye, etkinlikleri yapmaya başladık.Bu meyanda, Matematik dersinde de etkinlikler yapıyoruz artık.
Bugünkü Matematik dersimizin konusu “uzamsal ilişkiler”.İşte altında, üstünde, yanında, sağında, solunda vb… gibi kavramları işliyoruz.Etkinliklerimizden biri de cümlede verilmeyen kavramı bulup yazma.

Herkes etkinlikleri yaptı, bitirdi.Sıra geldi yapılnları kontrol etmeye, varsa hataları düzeltmeye.Bunu yaparken tek tek kontrol etmek yerine, projeksiyondan yansıtıyorum(akıllı tahtalarımız gelmedi hâlâ bu arada!), onlar bakıp doğruluğunu kontrol ediyorlar.Kendi yazdıklarını sesli bir şekilde okuyorlar önce.Herkes yazdığını okuduktan sonra ben doğrusunu noktalı bölüme yazıyorum.

Etkilliklerden birinde bir resim var.Resimde bir kadın bisiklete binmiş; Ayşe teyze.Altında bir cümle var ve son kelimesi verilmemiş; noktalı olarak verilmiş.Noktalı yere de resme göre üstünde kavramı gelmeli.Yani cümle aşağıdaki gibi olmalı.

Ayşe teyze bisikletin üstünde.

Elif söz hakkı aldı ve eksik bölümünü tamamladığı cümleyi okudu.

Ayşe teyze, bisikletin çok güzel!

!!!…

29.03.2016, Salı Gülyalı Merkez İlkokulu, Ordu 1/B Sınıfı