Openbox: Masaüstüne Dosya Kopyalama, Simge Koyma

Bir masaüstü ortamında masaüstüne birşeyler kopyalayıp silebilmek kullanıcıya büyük bir kullanım konforu sunar.Ancak bu, Openbox ile bu mümkün değildir.Yani Openbox kullanırken masaüstüne herhangi bir şey kopyalayıp silme imkanı yoktur.Bu yazımda, Openbox’ta masaüstünü dosya kopyalanabilir şekilde düzenleyip, yine masaüstüne simge eklemeyi ele alacağım.

Openbox kullanıyorsanız, elbette bir dosya yöneticisine ihtiyacımız var.Openbox için en kullanışlı ve hafif dosya yöneticisi de Pcmanfm’dir.(En azından benim için öyle!)Pcmanfm’in sistemimizde kurulu olduğunu varsayarak işlemlere başlayalım.

/home/kullanıcı/.config/openbox

Dizininde bulunan autostart dosyasına aşağıdaki satırı ekleyip kaydediyoruz:

pcmanfm – -desktop &

Bu işlemi hallettikten sonra oturumdan çıkıp yeniden giriş yapıyoruz.Hepsi bu kadar.Artık Pcmanfm dosya yöneticisi sayesinde masaüstüne simge ekleyebilir, yeni bir dosya oluşturabilir, masaüstünü düzenleyebilir, masaüstü resmimizi değiştirebiliriz.

Masaüstünde yeni dizin veya dosya oluşturma:

Bunun için masaüstüne bir yere sağ tıklıyoruz.Açılan menüden Yeni Oluştur‘u seçerek Dizin veya Boş Dosya oluşturabiliyoruz.

Masaüstü resmini değiştirme:

Masaüstüne bir yere sağ tıklıyoruz.Açılan menüden Masaüstü Seçenekleri‘ne tıklıyoruz.Görünüm sekmesi altında istediğimiz düzenlemeleri yapıyoruz.

Masaüstüne Belgeler ve Çöp simgesi ekleme:

Masaüstünde bir yere sağ tıklıyoruz.Açılan menüden Masaüstü Seçenekleri‘ne tıklıyoruz.Masaüstü Simgeleri sekmesi altından istediklerimize işaret koyarak masaüstünde görüntülenmesini sağlıyoruz.

Masaüstü Seçenekleri bize ayrıca masaüstü ile ilgili birtakım düzenlemeler yapabilme imkânı sunuyor.

 

 

Add a Comment