Gül Kokulu Öğrenci

Çalıştığım ilçenin adının Gülyalı olması hasebiyle, ilçe çapındaki ilk ve ortaokullarda uygulanan bir projemiz var.Projenin adı “Gül Kokulu Öğrenci”.

Öğretmenlerin bir ay boyunca yaptığı değerlendirmeler sonucunda, en çok oyu alan ilk üç öğrenci “Ayın Gül Kokulu Öğrencisi” seçiliyor ve bir ay boyunca yakasında, üzerinde “Ayın Gül Kokulu Öğrencisi” yazan kartı taşımaya hak kazanıyor.Amaç, öğrencilere olumlu davranış/değer kazandırmak; öğrenciyi bu yönde yönlendirmek.

Öğrencilerin değerlendirilmesi ise günün nöbetçi öğretmenleri tarafından yapılıyor.Nöbetçi öğretmen, önceden belirlenmiş ve duyurulmuş kriterlere uygun bir davranış gördüğünde, öğrencinin ismini daha önceden hazırlanmış “Gül Kart” isimli kartlara, gördüğü olumlu davranışı da işaretleyerek yazıyor ve idare odasındaki sandığa atıyor.Her ayın başında sandıklar açılıyor ve en çok oyu alan üç öğrenci buna göre belirleniyor.

Bu ay sandıktan benim öğrencim Yiğit, üçüncü sırada “Ayın Gül Kokulu Öğrencisi” olarak çıktı.Bugün, ilçe kaymakamı kendileriyle tanışmak ve  yemek vermek istemiş.Benim öğrencim Yiğit öyle ince ruhlu birisi ki, kartı alırken, arkadaşlarının alamamasından dolayı nasıl üzgünlük duyduysa, yemek konusunda da aynı hassasiyetle ezilip büzüldü.

Öğleden sonra, müdür yazrdımcısı arkadaşım bir kağıt getirdi.Bu bir “Veli İzin Dilekçesi” idi. Gül kokulu öğrencilerin ödül olarak Ordu’ya yapacak oldukları gezi için velinin izni gerekiyordu.Yiğit’e kağıdı verdim ve durumu iyice izah edip, kapıdı yarın mutlaka getirmesini istedim.Masama geçmiştim ki, Yiğit elinde verdiğim kağıt yanıma geldi.Yine eziliyor büzülüyor, arada arkadaşlarına göz gezdiriyordu.

“Öğretmenim” dedi, “birşey sorabilir miyim?”

“Sorablirsin tabii ki Yiğit.”

Aynı sıkılganlıkla ikinci sorusu geldi.

“Bu geziye sadece “Ayın Gül Kokulu Öğrencisi” mi gidiyor?”

“Evet Yiğit, diğer “Ayın Gül Kokulu Öğrencisi” olanlarla birlikte.”

Soruları bitmemişti elbette.

“Peki, arkadaşlarım da “Ayın Gül Kokulu Öğrencisi” seçilirlerse, onlar da gidebilirler mi?”

“Elbette Yiğit, gidebilirler.”

Yiğit o arkadaşlarına karşı ezikliği ve mahcubiyeti biraz olsun üzerinden atmış olmanın rahatlığıyla arkadaşlarına döndü.

“Duydunuz arkadaşlar, eğer “Ayın Gül Kokulu Öğrencisi” seçilirseniz siz de gidebilirmişsiniz!”

Bir “Ohh be!” çekerekten yerine oturan asil ruhlu, bencillik nedir bilmeyen öğrencim Yiğit’in yerine gidişini içimde sevgiyle yoğrulmuş hoş bir ılıklıkla izlerken, bu kişiliğinin onunla birlikte hiç bozulmadan büyümesini diledim.

11.04.2016, Salı Gülyalı Merkez İlkokulu, Gülyalı, Ordu

Bir cevap yazın