Openbox Deyince…

Openbox nedir?Bu soru, henüz Linux ile tanışmamış kişiler için hiçbir anlam ifade etmeyebilir.Linux kullanıcıları ise, kullanmamışlarsa bile, en azından ne olduğunu bilirler.Bu yazımda ben Openbox’un ne olduğu sorusuna, teknik bir şekilde değil de(zaten bunu yapabilecek yeterlilikte değilim, ben de biraz fazla ilgili ve tutkulu bir son kullanıcıyım nihayetinde), herkesin(ya da son kullanıcının diyelim) rahatlıkla anlayabileceği basit bir dille açıklık getirmeye çalışacağım.

Openbox, esasen bir pencere yöneticisi olmakla birlikte, gerekli araçlar/uygulamalar/programlarla desteklendiğinde, kendi başına(standalone) bir masaüstü ortamına dönüştürülebilir.Bunu sağlayan ise, Openbox’un yüksek derecede özelleştirilebilir bir pencere yöneticisi olmasıdır.

Openbox, kendisini nerdeyse her yönü ile değiştirmenize olanak sağlar.Ancak Openbox, varsayılan olarak geldiği haliyle bile, istenirse son derece basit tutularak ta kullanılabilir.Özetle, Openbox size her şeyi kontrol etme imkanı tanır.

Openbox basit, hızlı ve işlevseldir.Her ne kadar kurulumda sadece siyah bir ekran ve bir sağ tık menü ile gelerek göz korkutsa da, yüksek özelleştirilebilme kabiliyeti sayesinde bu durumun aslında aldatıcı olduğunu kısa zamanda ortaya koyar.Daha da iyisi, her türlü sistemin üzerine Openbox kurulumu yapılabilir.Mesela, Openbox’u KDE veya Gnome gibi masaüstü ortamlarında çalıştırarak, Openbox’un kolaylığı ve işlevselliğini bu masaüstü ortamlarının gücü ile birleştirebilirsiniz.Bu sayede Openbox’u kullandığınızda, masaüstünüz daha temiz, hızlı ve kullanışlı bir hale gelir.

Openbox’u son derece zevkli, gösterişli bir masaüstü haline getirmek çok zor değildir.Sadece biraz ilgi ve bilgi, biraz da birikim ve araştırma gerektirir.

Sözün burasında kendimize şu soruyu sorabiliriz: Onca tam donanımlı masaüstü ortamları varken ne gerek var Openbox ile uğraşayım?

Bu soruyu ben kendi adıma şöyle cevaplayabilirim: Openbox vazgeçilmez bir tutkudur.Ayrıca benim Openbox tutkumun sebebi, diğer masaüstü ortamlarının bir sürü ihtiyacım olmayan gerksiz program ve uygulamalarla dolu olmasıdır.Openbox kurarak, ihtiyacım olanları dahil ediyorum.Sistemimde olabildiğince az bağımlılıkla daha az karışıklığa müsaade ediyorum.

Bu benim bakış açım elbette, kimseyi bağlamaz.Ancak, kıyısından köşesinden Openbox’a bulaşmış birisi(!) öyle kolay kolay vazgeçemez, orası kesin.

Openbox için ben “Kurbağa Prens” yakıştırmasını çok uygun buluyorum.Çünkü, kurulum yaptığınızda simsiyah bir ekran olarak gelmesine rağmen, yapılacak doğru işlerle son hali tamamen farklı olacaktır.En güzel tarafı da esnek olmasıdır.İstediğiniz taktirde, varsayılan olarak geldiği haline çok fazla bir şey yapmadan kullanabilirsiniz.

Bu yazı, Openbox için bir başlangıç noktası olacak.Buradan hareketle, yalnız başına bir masaüstü ortamı olarak veya herhangi bir sistem üzerine kurarak adım adım Openbox’u özelleştirmeyi ve tam takım bir masaüstü ortamı haline getirmeyi göreceğiz…

Bu da tek başına bir masaüstü ortamı olarak kurulmuş bir Openbox’un belgesi olarak burada yerini alsın.

Add a Comment